Negative split е стратегия за бягане, при която избягваш втората половина от дистанцията по-бързо, отколкото първата половина. Negative split се препоръчва масово от треньори и специалисти за постигане на по-добри резултати и на практика голяма част от постиженията в маратонското бягане са направени с negative split.
Извън биохимичните обяснения за ползата от negative split, има няколко доста практични ползи:
– тръгването по-бавно дава възможност на мускулите да загреят по-добре
– тялото запазва енергия за по-дълго време
– финиширането с по-бърза скорост има както положителен психологически ефект, но доказано допринася и за по-добро възстановяване на организма
Проблемът е, че negative split не се постига лесно и много малка част от бегачите, които планират да направят negative split успяват да го реализират. Затова трябва да се тренира, като се прилага в повечето бягания, които правите. Просто се опитвайте да стартирате с 5-10 сек по-бавно темпо от нормалното (планираното) и надграждайте постепенно, така че да финиширате с 5-10 сец по-бързо темпо.
Не е лесно да се постигне. Обикновенно над 80% от бегачите допускат тази „грешка“. Тази година успях на няколко пъти, както и се провалих на няколко пъти. Проблема си е чисто човешки „всяко малко гущерче иска да стане, голям крокодил“ и на старта се подвежда от адреналина и стратегията ако има такава се проваля.
На „Съединение“ в Пловдив и на Vitosha run имаше доста допуснали тази грешка. Точно преди финала имаше доста полу-припаднали хора или ходещи.(„Съединение“ трябва да го преименуват на Дехидратация рън).
Всички професионални спортисти се състезават на този принцип.